+48 77 445 59 04

ul. 1 Maja 26, 46-100 Namysłów

Organizujemy
kursy hirudoterapii

Od 2005 roku organizujemy kursy leczenia pijawkami lekarskimi, od 2013 roku wspólnie z firmą PARMED.

Więcej informacji

Sprzedajemy
pijawki lekarskie

Prowadzimy jedyną w kraju legalną hodowlę pijawek wykorzystywanych
do celów terapeutycznych.

Więcej informacji

Najbliższe terminy
kursów hirudoterapii

Trwają zapisy na kursy w wyżej wymienionych terminach. Zapraszamy!

Więcej informacji

Zapisz się
na kurs hirudoterapii

Zapisy na kursy odbywają się poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej parmed.pl

Ubezpieczenie
dla hirudoterapeutów

Grupowe Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Osób Wykonujących Terapię Pljawkami (hirudoterapia)

UWAGA - Aktualizacja oferty!

Więcej informacji

Postępowanie z pijawkami do terapii i przechowywanie

Pijawki to żywe bardzo wrażliwe zwierzęta. Są wrażliwe na urazy i inne uszkodzenia. Są wrażliwe na wysokie lub zbyt niskie temperatury. Bardzo istotnym jest środowisko w jakim pijawki są przetrzymywane. Nie tolerują mocnego naświetlenia, zarówno naturalnego ( miejsce nasłonecznione ), jak również sztucznego oświetlenia. Lubią spokojne ciche miejsce. Niezwykle istotna jest jakość wody, w której pijawki są przetrzymywane. Najlepsza jest woda żródlana bez chloru i metali ciężkich. Może też być woda tzw. kranowa, ale koniecznie przegotowana i wystudzona. Polecana jest także woda destylowana z dodatkiem soli morskiej w ilości 0,3-0,5 g na 1 litr wody. Woda mineralna nie gazowana dostępna w sklepach nie jest do końca dobrym rozwiązaniem, gdyż ilość minerałów może być zbyt duża co nie jest korzystne dla pijawek. Ponadto poziom związków azotowo – węglanowych oraz pH wody mineralnej mogą znacznie różnić się od zapotrzebowań pijawek w niej przetrzymywanych. Idealny skład wody to: brak chloru i metali ciężkich, węglowodany poniżej 9 dGH, pH 6-7, amoniak poniżej 0,5 mg/l, azotany poniżej 25 mg/l, azot poniżej 0,4 mg/l. Woda deszczowa ma prawie taki skład i wydaje się najlepsza, pod warunkiem, że będzie pochodzić z miejsc nie zanieczyszczonych organicznie lub chemicznie. Pijawki nie znoszą metali ciężkich, więc pojemniki powinny być szklane, ceramiczne lub plastykowe.

Pojemniki muszą być odporne na wysoką temperaturę (wyparzanie) oraz na środki dezynfekcyjne, które używane powinny być celem zapewnienia ich sterylności. Woda z pijawkami w czystym, najlepiej sterylnym pojemniku powinna być zmieniana średnio jeden raz w tygodniu, gdyż pijawki nie lubią zbyt częstej wymiany wody.

Jeśli woda w pojemniku mętnieje (świadczy to o infekcji), a jej zapach nie jest swoisty należy wymieniać wodę częściej, nawet kilka razy dziennie. W razie potrzeby dezynfekować pojemnik zalewając go na 2-3 godziny 5% roztworem nadmanganianu potasu. Następnie wypłukać pojemnik i umieścić w nim pijawki.

Przyjmuje się, że na 1 litr wody powinno przypadać 15–20 sztuk pijawek. Pojemnik musi posiadać otworki wentylacyjne o średnicy nie większej niż 2 mm. Do wody można dodać kamyków wapiennych, umożliwiających ścieranie i oczyszczanie skóry pijawki, a także działających antytoksycznie w stosunku do wydzielin pijawki oraz wzbogacających wodę w tlen (Michalsen 2007). Temperatura wody powinna wynosić 8-15 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura przyspiesza metabolizm pijawek, powodując jej zabrudzenie oraz przyspiesza zużycie tlenu.

Poznaj lecznicze
działanie pijawki

Hirudoterapia, czyli terapia w wykorzystaniem pijawki lekarskiej jest znana od początków cywilizacji. Obecnie zyskuje na popularności
ze względu na swoją skuteczność.

Więcej informacji

Współpraca
dla dobra hirudoterapii

Biofarma prowadzona przez firmę Bio-Gen to uznany na świecie ośrodek hodowli pijawki lekarskiej.

Więcej informacji

Informacje
dla hirudoterapeutów

Praktyczne informacje dla hirudoterapeutów na temat postępowania z pijawkami oraz wykonywania zabiegów. Po więcej informacji zapraszamy na kurs organizowany wspólnie z PARMED.

Więcej informacji

Biofarma 2015 © All rights reserved
Realizacja: DamianGuzek.com