Uprzejmie informujemy, że strona www.bio-farma.pl wykorzystuje ciasteczka (tzw. cookies). Wchodząc na nią wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystanie. Mogą Państwo również w dowolnym momencie wyłączyć obsługę ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej.

Postępowanie z pijawkami do terapii i przechowywanie

Postępowanie z pijawkami do terapii i ich przechowywanie

Pijawki to żywe bardzo wrażliwe zwierzęta. Są wrażliwe na urazy i inne uszkodzenia. Są wrażliwe na wysokie lub zbyt niskie temperatury. Bardzo istotnym jest środowisko w jakim pijawki są przetrzymywane. Nie tolerują mocnego naświetlenia, zarówno naturalnego ( miejsce nasłonecznione ), jak również sztucznego oświetlenia. Lubią spokojne  ciche miejsce. Niezwykle istotna jest jakość wody, w której pijawki są przetrzymywane. Najlepsza jest woda żródlana bez chloru i metali ciężkich. Może też być woda tzw. kranowa, ale koniecznie przegotowana i wystudzona. Polecana jest także woda destylowana z dodatkiem soli morskiej w ilości 0,3-0,5 g na 1 litr wody. Woda mineralna nie gazowana dostępna w sklepach nie jest do końca dobrym rozwiązaniem, gdyż ilość minerałów może być zbyt duża co nie jest korzystne dla pijawek. Ponadto poziom związków azotowo – węglanowych oraz pH wody mineralnej mogą znacznie różnić się od zapotrzebowań pijawek w niej przetrzymywanych. Idealny skład wody  to: brak chloru i metali ciężkich, węglowodany poniżej  9 dGH, pH 6-7, amoniak poniżej 0,5 mg/l, azotany  poniżej 25 mg/l, azot poniżej 0,4 mg/l. Woda  deszczowa ma prawie taki skład i wydaje  się najlepsza, pod warunkiem, że będzie  pochodzić z miejsc nie zanieczyszczonych organicznie lub chemicznie. Pijawki nie znoszą metali ciężkich, więc pojemniki powinny być szklane, ceramiczne lub plastykowe.

Pojemniki muszą być odporne na wysoką temperaturę ( wyparzanie ) oraz na środki dezynfekcyjne, które używane powinny być celem zapewnienia ich sterylności. Woda w czystym, najlepiej sterylnym pojemniku  powinna być zmieniana raz  na 2 – 3 tygodni, gdyż pijawki nie lubią zbyt częstej wymiany wody. Przyjmuje się, że na 1 litr wody powinno przypadać 15 – 20 sztuk pijawek. Pojemnik musi posiadać otworki wentylacyjne o średnicy nie większej niż 2 mm. Do wody można dodać kamyków wapiennych, umożliwiających ścieranie i oczyszczanie skóry pijawki, a także działających antytoksycznie w stosunku do wydzielin pijawki oraz wzbogacających wodę w tlen (Michalsen 2007). Temperatura wody powinna wynosić 8-15 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura przyspiesza metabolizm pijawek, powodując jej zabrudzenie oraz przyspiesza zużycie tlenu. Przy dobrej pielęgnacji pijawki mogą  być użyte nawet do jednego roku.

Zdjęcia z kursów hirudoterapii